Jak wytwarza się MDM z indyka?
Świadomość dotycząca kupowanych produktów spożywczych stale wzrasta. Coraz więcej osób zwraca uwagę na skład czy sposób produkcji kupowanego pożywienia. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością wyroby mięsne. Na sporej części opakowań można znaleźć informacje, że jest to produkt MDM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. Mowa tutaj przede wszystkim o parówkach, wędlinach, wyborach garmażeryjnych czy daniach gotowych. Co to oznacza w praktyce i jak wytwarza się MDM z indyka?
Na czym polega produkcja MDM z indyka?
Zastosowanie mięsa oddzielanego z indyka jest naprawdę szerokie. Wielu przedsiębiorców kupuje je, aby następnie produkować pulpety, gołąbki, krokiety czy inne dania gotowe, wędliny, konserwy mięsne czy kiełbasy. Oprócz tego MDM z indyka jest też często wykorzystywany w restauracjach typu fast food. Takie mięso świetnie się sprawdza, na przykład w burgerach czy nuggetsach.
Jeśli chodzi o sposób produkcji mięsa oddzielanego mechanicznie, to proces nie jest skomplikowany. Mamy wówczas do czynienia z mechanicznym oddzielaniem pozostałości mięsa indyczego, które przylega do kości.