Jak przebiega proces mechanicznego odkostniania mięsa?

Oddzielanie mięsa od kości

01 Paź Jak przebiega proces mechanicznego odkostniania mięsa?

Aby jakościowe surowce mogły zamienić się w mięso typu MDM, muszą wcześniej zostać odpowiednio przygotowane na linii produkcyjnej i przejść skomplikowany proces odkostniania. Ze względu na swoją naturę, mięso oddzielane mechanicznie wymaga specjalnej wiedzy i uwagi – zachowane muszą zostać odpowiednie normy. Przy ich przestrzeganiu, skomplikowany proces daje rezultat w postaci wysokiej jakości mięsa odkostnionego. Jak przebiega?

Metody odkostniania mięsa

Mięso można oddzielać różnymi metodami; stosuje się na przykład metodę chemiczną, hydrolizę oraz oddziaływanie enzymami. Występuje także metoda mechaniczna, w którą wchodzą skrobanie, ścieranie i tłoczenie. Metoda polegająca na przeciskaniu masy przez sita ukształtowane cylindrycznie jest najpopularniejsza. Takie sita mogę mieć oczka o różnych średnicach – 1 mm, 2 mm, a w przypadku naszej firmy także 3 i 4 mm. Masę przeciska się przez sita, w efekcie czego frakcja kostna zostaje na nich, a otrzymana zostaje mięsno-tłuszczowa miękka masa, która podlega dalszej obróbce. W tej metodzie zagwarantowane jest odzyskanie 70-80% wkładu. W przemysłowej produkcji mięsa mechanicznie oddzielonego stosuje się urządzenia zwane separatorami lub odkostniarkami. W tych maszynach umieszcza się mięso wcześniej rozdrobnione na krajarce do kości. Przenośnik śrubowy wtłacza mieloną masę w sita, a następnie maszyna oddziela frakcję mięsną od kostnej.

W jakich warunkach należy przechowywać mechanicznie odkostnione mięso?

Mięso oddzielane mechanicznie wymaga specjalnego traktowania, umiejętnego podejścia i przechowywania w odpowiednich warunkach. Nieprzestrzeganie norm higienicznych stanowi w jego przypadku zagrożenie dla zdrowia, warto więc nabywać mięso oddzielane mechaniczne od godnych zaufania nabywców. W naszej ofercie znajdują się tylko właśnie takie produkty, których wysoką jakość zapewniają uzyskane przez nas certyfikaty IFS, BRC, HALAL i HACCP.